Ještě před pár lety nebylo co testovat. Poctivý hotový vývar byl tak trochu sci-fi. Trh se ale v poslední době pěkně probudil. Pojďte se mnou ochutnat, co momentálně nabízí. Porovnám mezi sebou 6 různých vývarů od 4 značek a na konci vyberu ten nejlepší. Vývar vývarů!
Kuřecí vývary mi v tomhle srovnání vyšly jako nejslabší. Kuřecí od Konečně vývar je technicky dobře připravený a je hezky čirý. Je ale na můj vkus málo silný a v chuti je kromě kuřete cítit i spousta zeleniny.
Jako úplný základ do vaření je určitě použitelný a na 100 % poslouží v receptech lépe než voda. Sám jsem ho párkrát použil jako nouzovku. Umím si ale představit kuřecí vývar silnější, chutnější i voňavější. Kupoval jsem za 59 Kč za 0,45l balení (131 Kč za 1 l).
Silákův vývar je na rozdíl od konkurence z Konečně vývar výrazně ochucený a zdál se mi i malinko silnější. Zastudena ale vývar neželíruje tak jak byste to u silného kuřecího vývaru čekali. Kromě toho je vývar hezky čistý a obsahuje i trochu tuku na povrchu. Silák je výrazně aromatizovaný kořením a je dochucený solí.
Je tedy vhodný hlavně na přímou spotřebu, což z něj udělalo oblíbence v řadě kaváren a bister po Praze (slušně fičel i na farmářských trzích). Pro domácí vaření je použitelný, ale musíte počítat s poměrně vysokým obsahem soli a recept podle toho upravit. Pokud jste zvyklí solit průběžně nebo potřebujete zapojit přirozeně slané ingredience, tak to není moc praktické. Kupoval jsem za 109 Kč za 0,6l balení (182 Kč za 1 l).
Přijemné překvapení testu a zároveň vývar, který si kromě vítěze odnáší moje uznání a jednoznačně pozitivní vypíchnutí. Konečně vývar s uvedením hovězího vývaru na trh docela dlouho otáleli. Vyladění výroby a určitě dlouhé pilování produktu se ale vyplatilo.
Vývar je perfektně čistý, koncentrovaný a s výraznou chutí hovězího. Vývar neželíruje stejně silně jako vývar z TRMS nebo z Naše maso. V chuti ale přesto cítíte jeho vizkozitu, a když vývar svaříte, získáte úplně perfektní demi-glace. Skvělý produkt, se kterým se doma při vaření moc dobře pracuje. Kupoval jsem za 95 Kč za 0,45l balení (211 Kč za 1 l).
Kostní vývar z The Real Meat Society je výrobek ve své vlastní kategorii. Vývar je totiž připravený zároveň z vepřových i z hovězích kostí. Ze všech vývarů má možná největší obsah želatiny a i po ohřátí v puse cítíte jeho vysokou vizkozitu.
Vývar ale na druhou stranu nijak výrazně nevoní ani nechutná, takže si ho buď musíte výrazně ochutit, nebo ho použít jen jako základ při vaření. Dělal jsem takhle třeba základ pro ramen se silným kuřecím základem pro ochucení a bylo to parádní. Samotný bych si ho ale spíše nedal a do klasických receptů zase užiju víc vývar kuřecí nebo hovězí. Kupoval jsem za 135 Kč za 0,6l balení (225 Kč za 1 l, celkově nejdražší vývar, vývar je ale jako jediný v bio kvalitě).
Hovězí Silák je nejslabší z celé trojice hovězích vývarů. Ochutnal jsem od nich celkem tři různé šarže. Ta poslední byla určitě nejpovedenější a želírovala už hodně podobně jako hovězí od Konečně vývar. V chuti je ale lepší hovězí vývar z Naše maso i z Konečně vývar.
Vývar je podobný kuřecímu Silákovi výraznou vůní koření a dochucením solí. Je tedy určený primárně na přímou spotřebu a do jednoduchých polévek. Kvůli obsahu soli se hovězí Silák nedá svařit na demi-glace. Nebýt hodně našlápnuté konkurence, byl by to slušný hovězí vývar. Kupoval jsem za 119 Kč za 0,6 l balení (189 Kč za 1l).
Jednoznačný vítěz testu! Po celé ochutnávce jsem o tom ani nemusel nijak složitě koumat, protože u vývaru z Naše maso není kategorie, ve které by nebyl nejlepší. Vývar je perfektně technicky zvládnutý a čistý. Fantasticky voní i chutná, takže vůně hovězího provoní celou místnost. Vývar byl taky nejsilnější ze všech vzorků – chutí i obsahem želatiny. Po ohřátí v puse cítíte jeho přirozenou vizkozitu a svařením na malý objem z něj dostanete ukázkový demáč.
Jediné mínus je v použití vysoké sklenice. Pokud nechcete vývar spotřebovat najednou a zároveň jej nechcete ohřívat, aby se dal snadno vylít, je potřeba ho vydolovat skrz úzké hrdlo. Úplně zbytečná komplikace. Praktické 1l nebo 0,5l sklenice, co má Konečně vývar, by to vyřešily. Vzhledem k ostatnímu je to ale jen malá prkotina. Kupoval jsem za 148 Kč za 1l balení.
V květnu 2016 do seznamu přidávám hovězí vývar z Angus Farm.
Nejnovější vzorek vývaru, který se mi povedlo sehnat a rovnou musím říct, že velmi povedený. Hovězí vývar z Angus farm má totiž velmi slušný poměr cena/výkon a dost mile mě překvapil. Vývar velmi silně želíruje, takže se dá v chladu krájet lžící. V tomhle se vyrovná vývaru z Naše maso a téměř i tomu z TRMS.
Po ohřátí je vývar pěkně čistý, poměrně světlý a jen s trochou tuku na povrchu. V chuti je silný, ale ne zas tolik jako ten z Naše maso. Jde cítit zelenina, koření a vývar je i mírně nasládlý. Na vaření i jen tak naprosto skvělý. Určitě srovnatelný s hovězím vývarem od Naše maso i z Konečně vývar.
Jediné mínus vývaru je asi jen omezená dostupnost. V Praze jsem se k vývaru dostal v prodejně Na Maso na Praze 6. Kupoval jsem za 125 Kč za 1l balení.
Vývary jsem ochutnával ohřáté a dosolené podle chuti (mimo vývary od Siláka). Všímal jsem si chuti, vůně a síly vývaru. Porovnával jsem konzistenci vývaru zastudena (přímo z lednice, na fotkách vždy kelímek vlevo) i jejich vizkozitu po ohřátí (na fotkách kelímek vpravo). Koukal jsem i na chuťovou harmonii vývaru a vyvážení chuti masa, koření a bylinek. Posledním faktorem bylo i to, jak dobře se s vývarem pracovalo při domácím vaření.
Vzorky pro test jsem nakupoval bez ohlášení a na vlastní náklady. Každý vývar jsem koupil minimálně ve dvou samostatných nákupech (abych chytil odlišné šarže). Výrobci vývaru zároveň nevěděli o výběru a neměli šanci nijak zasáhnout do jeho výsledků. Celkem jsem za vývary utratil asi 1500 Kč (ano, mám teď vývarů plný mrazák).
Udělal jsem vám na pořádný vývar chuť a vy ho ve svém okolí nemůžete sehnat? Udělejte si domácí vývar podle mých receptů.
Mám pro vás recept na silný kuřecí vývar, který je vhodný na každodenní vaření. I složitější variantu kuřecího základu, ze kterého snadno vykouzlíte obdobu demi glace.
Pokud máte telecí nebo hovězí kosti, pusťte se do klasického základu na omáčky – telecího demi glace. Bez masa mám i podrobný návod jak snadno připravit zeleninový vývar. V stručné verzi na zápisníku zase poradím jak na rychlý vývar ze zbytků kuřecí pečeně.